Aktualności


26 Dzień Dziedzictwa Polskiego

Po raz dwudziesty szósty odbędzie się w tym roku Diecezjalny Dzień Dziedzictwa Polskiego. Specjalna Msza św. Dziedzictwa Polskiego zostanie odprawiona w niedzielę, 15 października, o godz. 15.00 w konkatedrze św. Józefa przy 856 Pacific Street na Brooklynie.

Głównym celebransem będzie ks. abp Mieczysław Mokrzycki – ordynariusz archidiecezji lwowskiej, osobisty sekretarz św. Jana Pawła II. W uroczystości będzie uczestniczył ks. bp. Nicolas DiMarzio, ordynariusz diecezji brooklyńskiej oraz ks. bp. Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji brooklyńskiej.

W diecezjalnych uroczystościach wezmą także udział kapłani z Duszpasterstwa Polskich Imigrantów oraz przedstawiciele polonijnych organizacji i instytucji włącznie z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku.

Zapraszamy wszystkich naszych rodaków do udziału w uroczystych obchodach Dnia Dziedzictwa Polskiego.


80 Parada Pułaskiego

Parada Pułaskiego, odbywająca się corocznie w pierwszą niedzielę października na reprezentacyjnej Piątej Alei na Manhattanie, to największe polonijne wydarzenie na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Ten szczególny dzień jest dla nas Polaków manifestacją naszej polskości i patriotyzmu. To jedna z największych Parad etnicznych w Nowym Jorku i druga najstarsza po Paradzie św. Patryka.

W polonijnych miejscowościach i dzielnicach Nowego Jorku wybierani są lokalni marszałkowie i miss, reprezentujący lokalne społeczności na paradzie. Swoje kontyngenty prezentują również parafie, szkoły dokształcające, organizacje i firmy polonijne ze stanów Nowy Jork, Connecticut i New Jersey.

Tegoroczna 80 Parada Pułaskiego odbędzie się w niedzielę, 1 października 2017 i rozpocznie się o godz. 12.30. Nasza parafia św. Wojciecha, która przeżywała Rok Jubileuszowy 125-lecia swojego istnienia po raz kolejny uczestniczyć będzie w tym szczególnym wydarzeniu. Naszą Parafię św. Wojciecha reprezentować będą: Marszałek – Marian Zabor, Miss Polonia – Camilla Ortyl i Junior Miss Polonia – Klaudia Truskolaski.

Nasza parafia ma wyznaczone miejsce na 36 East Street, pomiędzy 5 Ave i Medison Ave na godzinę 12.30 po południu. Zapraszamy wszystkich parafian, gości, wszystkich naszych rodaków do udziału w 80-tej Paradzie Pułaskiego wspólnie z naszą parafią. Dajmy świadectwo polskości.


Pielgrzymka do Amerykańskiej Częstochowy

Od 10 do 13 sierpnia kilkunastu naszych polskich parafian uczestniczyło w 30-tej Pieszej Pielgrzymce z Parafii Świętych Piotra i Pawła w Great Meadows, w stanie New Jersey do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii.

 Trasa pielgrzymki wynosiła około sześćdziesiąt mil, którą pielgrzymi pokonali w ciągu czterech dni i trzech nocy. Każdej nocy pielgrzymi śpią w namiotach zazwyczaj na terenie parków stanowych. Pielgrzymka jest czasem rekolekcji i okazją do pogłębienia swojej wiary. W trakcie pielgrzymowania jest czas na modlitwę, dobroć, braterską miłość, śpiew, samodyscyplinę, spowiedź, codzienną Eucharystię i uczestnictwo w duchowych konferencjach.

 Co roku w pielgrzymce uczestniczy pięć grup. Są dwie grupy polskie, grupa dorosłych i grupa młodzieżowa. Księża Salwatorianie prowadzą grupę dorosłych, a grupę młodzieżową prowadzą Ojcowie Paulini. Trzecią grupą jest grupa angielska prowadzona przez Franciszkanów Odnowy. Czwarta grupa to wolontariusze, którzy ofiarują czas i trud pielgrzymki, przygotowując posiłki pielgrzymom i dbając o bezpieczeństwo kierując ruchem. Wreszcie piąta grupa pielgrzymów składa się z tych, którzy nie mogą fizycznie uczestniczyć w pielgrzymce, ale uczestniczą w niej duchowo poprzez modlitwę i poświęcenie.

 Pielgrzymka ma swoje korzenie w wieloletniej polskiej tradycji ku czci Najświętszej Maryi Panny. Co roku od 1711 r. ludzie różnych stanów i z każdego zakątka Polski pielgrzymują na Jasną Górę, gdzie mieści się Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej, znanej również jako "Czarna Madonna".

 Amerykańskie Sanktuarium i Klasztor w Doylestown zostały poświęcone Matce Boskiej Częstochowskiej 16 października 1966 roku. Pierwsza pielgrzymka do tego Sanktuarium przyszła w 1988 roku z Parafii Świętych Piotra i Pawła. Grupa była mała i liczyła tylko siedemnastu polskich pielgrzymów. W tegorocznej 30-tej Pieszej Pielgrzymce do Amerykańskiej Częstochowy wzięło udział 2600 pielgrzymów z różnych narodowości i kultur. Zapraszamy wszystkich naszych parafian do udziału w przyszłorocznej pielgrzymce.

 

l0bodacg0p8xtdrna1hjfx862xl.jpg

8zpfen6lwd4qjgvdc3yfnoa3sal.jpg

xz2krd1dwyt6goc7w2zirih8yql.jpg

r867gv5vwwisl0rnly713dd9s4l.jpg

8ehvboszapa7f5jwfajlu3g9ncl.jpg

d51tz8cr8pt55rs8fuu7ic23yll.jpg